Badania

"W wysiłkach zmierzających do odratowania kończyn tlen hiperbaryczny może znacząco wzmacniać skuteczność leczenia; cofa niedotlenienia tkanek, pomaga w gojeniu się ran i zapobiega amputacji"

dr. Jeffrey Niezgoda
Medyczne zdjęcie w tle
Rany
Rany
Rany

Wprowadzenie terapii hiperbarycznej jako leczenia wspomagającego w przypadkach trudno gojących się ran doprowadziło do znacznej poprawy wyników leczenia. Dobry przykład stanowią efekty leczenia ran w przebiegu stopy cukrzycowej.

Rany
Rany
Rany

Główną przyczyną objawów zespołu stopy cukrzycowej i trudno gojących się ran jest zahamowanie dopływu krwi do stóp. „Zatkane” naczynia krwionośne nie przepuszczają odpowiedniej ilości krwi, co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia – niedotlenienia oraz niedożywienia tkanek kończyn dolnych, zaburzeń odczuwania bólu oraz do trudno gojących się owrzodzeń. Niedotlenienie stopy nie tylko może doprowadzić do utraty kończyny, lecz także życia!

Rany
Rany
Rany

Tlenoterapia jest też rozwiązaniem stosowanym często do przyśpieszenia gojenia się trudnych ran, szczególnie odleżyn. Odleżyny powstają na skutek braku dostępu powietrza pod wpływem ucisku na daną część tkanki. Ze względu na brak tlenu tkanka taka obumiera, staje się twarda a miejsce jest zgrubione i przy nacisku staje się białe. Z czasem taka martwa tkanka zaczyna pękać, zaczynając od naskórka a kończąc aż na strukturach kostnych.

Rany

Powstaje bardzo głęboka rana, w której rozwijają się liczne bakterie. Dostarczanie do takiej rany tlenu pozwala obudowywać się tkance, przez co zranienie stopniowo zarasta. Usuwane są również bakterie, jakie się tam tworzą. Podobnie tlen działa na oparzenia. Tkanka zmieniona chorobowo i zniszczona za pomocą wysokiej temperatury będzie regenerowała się o wiele szybciej pod wpływem czystego tlenu. Dzięki temu szybko odpadnie zmieniony i zniszczony naskórek.

Rany
Rany

"Jestem przekonany, że gdybyśmy zaczęli więcej mówić o skuteczności terapii hiperbarycznej w leczeniu stopy cukrzycowej, zrobilibyśmy naszym pacjentom ogromną przysługę."

– konkluduje dr Jeffrey Niezgoda, dyrektor American College of Hyperbaric Medicine

Rany
Rany

"Terapia hiperbaryczna okazuje się szczególnie pomocna w leczeniu pacjentów z cukrzycą i miażdżycą, mających trudno gojące się owrzodzenia."

– zachwala dr Milton Schwarz z St. Mary Medical Center w Langhorne.

Tło

"Terapia hiperbaryczna okazuje się szczególnie pomocna w leczeniu pacjentów z cukrzycą i miażdżycą, mających trudno gojące się owrzodzenia."

dr. Milton Schwarz z St. Mary Medical Center w Langhorne